• Tekstilkent Cad. B04 No:80 Esenler/İST

Periyodik Kontroller

Dönmezler Mobil Sağlık Hizmetleri

Periyodik test ve kontroller, makine veya iş ekipmanı kullanılan her işyerlerinde yapılması gereken ve makine muhendisi/teknisyeni gibi teknik personeller tarafından yapılması gereken rutin işlemlerdir. Makine ekipmanın periyodik kontrolüyle aynı arabaların servise alınması gibi, ekipmanın kullanım ömrünü uzatma ve olası kazaların engellenmesi sağlanır.


KALDIRMA - İLETME ARAÇLARI PERİYODİK KONTROLÜ


Periyodik kontrol yapılma zorunluluğunu İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği belirler. Buna göre kullanılan kaldırma-iletme araçlarının periyodik kontrollerinin A Tipi Muayene kuruluşu akreditasyonuna sahip bir laboratuvarın yetkili personeli tarafından yapılması zorunludur.

Lift
Caraskal
Araç Kaldırma Lifti
Mobil Vinç
Vinç
Forklift
Transpalet
Kule Vinç
Platform


PERİYODİK TEST VE KONTROLLERİN YASADAKİ YERİ


İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 10. maddesi, işyerinde maruz kalınan bütün risklerden işvereni sorumlu tutar. Bu da işverene olası tehlike kaynakları olan makine ve iş ekipmanlarının güvenilirliğini kontrol etme görevini yükler.

25 Nisan 2013 tarihinde yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin 7. maddesi, işyerindeki makine ve iş ekipmanlarının yetkilendirilmiş kuruluş ve kişilerce belirli aralıklarla test ve kontrolden geçirilmesi ve denetim raporlarının arşivlenmesini belirtir. Denetim raporları denetimi yapan kişiye bir sorumluluk yükler, böylece denetim yapmış ve denetim raporuna kullanılmasında sakınca yoktur yazarak imzalamış kişi işini layıkıyla yapar. Aksi takdirde daha sonra oluşacak bir kazada kontrolü yapan kişi sorumlular arasında yer alacaktır.


BASINÇLI KAPLARIN PERİYODİK KONTROLÜ


Basınçlı kap ve ve ekipmanların periyodik kontrolden geçirilme zorunluluğu da kaldırma ve iletme ekipmanlarında olduğu gibi İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği tarafından belirtilmiştir.

Hidrofor Tankı
Kazan Dairesi
Kalorifer Kazanı
Buhar Kazanı
Genleşme Tankları
Hava Tankı
Otoklav
Kızgın Yağ Kazanı


ELEKTRİK VE TOPRAKLAMA PERİYODİK KONTROLÜ


Bütün elektrik ve topraklama sistemlerinin bir elektrik mühendisi tarafından düzenli olarak periyodik test ve kontrolden geçirilmesi zorunludur

Aydınlatma Tesisatı
Elektrik Tesisatı
Topraklama Tesisatı
Pano ve İşletme Topraklaması
Patlayıcı Ortam Elektrik Tesisatı
Paratoner Tesisatı
Kuvvetli Akım Tesisatı